Rozbudowa Unilever Poznań

Z Holandii do Polski

Właśnie skończyła się rozbudowa fabryki Unilever w Poznaniu, w której produkowane są zupy płynne. Całkowita powierzchnia hal produkcyjnych w tym momencie wynosi 3 tys. m2, a wszystko to zostało wybudowane w formule „Projektuj i buduj”, przez firmę Eiffage Polska Budownictwo.

W Poznańskiej fabryce produkowane są zupy płynne takich marek jak Knorr, Unox czy Bertolli, które eksportowane są na całą Europe. Produkcja w tym miejscu rozpoczęła się w 2006 r. i stopniowo się rozrastała. Dzięki jej wysokiemu wskaźnikowi produkcji, w 2010 roku zarząd Unilever podjął strategiczną decyzję dotyczącą przeniesienia głównej produkcji z Oss w Holandii do Poznania.

Już w 2011 roku w zakład w Polsce zainwestowano ponad milion złotych, aby dostosować siłę linii produkcyjnej do zwiększonej produkcji. Był to pierwszy krok aby przygotować fabrykę do produkcji ponad 8 000 ton zupy. Dziś zakończył się kolejny krok, dzięki któremu poznańska fabryka stała się największym i najnowocześniejszym zakładem Unilever w Europie.

Ten ostatni etap był możliwy dzięki doskonałej współpracy z wykonawcą Eiffage Polska Budownictwo w formule „Projektuj i buduj”. Pozwala ona na dokonywanie wszelkich zmian i  usprawnień do projektu przez wykonawcę. Dodatkowo te wszystkie zmiany były możliwe bez ingerowania w dotychczasowe umowy, co znacznie udogodniło i przyspieszyło prace budowlane na tym obiekcie.